
Aflăm că sunt unii care își spun MonSanto și care se cred Dumnezeu. Mai au puțin și vor patenta Genomul!
Privesc în sânga, privesc în dreapta- trec strada printrun loc interzis…O victorie minoră, haha.
Intru în barul, cârciuma, fastfutul ăsta ce-o fi, cine-o mai ști..
O vitrină frigorifică de cinșpe metrii plină- în luna mai?- cu diverse amestecuri de fructe și legume mărunțite:„ SALATE TO GO!!”„DIN GRĂDINĂ DIRECT ÎN FARFURIA DVS !!!”
Aiurea: din semințe murate în zeamă chimică, crescute cu aport genetic provenit din boaște de taur, culese verzi, băgate în tunuri de coacere, injctate cu coloranți, lăsate să respire, din nou băgate în tunuri, scoase, tăiate bucăți, congelate, decongelate, învârtite-n maglavaisuri, congelate din nou- băgate-n cutii, transportate, depozitate, distribuite, decongelate direct în friptoză, servite direct în farfuria mea…
..La care privesc și mă gândesc că urmează o nouă rundă de alegeri- asemeni acestor legume oamenii care se înghesuie să candideze vin și ei direct din grădină..calamități pe două picioare, capete mesmerizate în abacul socotelilor duplicitare politicienii ar trebui să petreacă mai puțin timp făcând promisiuni și mai mult timp să și le țină.
Politicienii ar trebui plezniți în față de 57 de ori în fiecare zi. Mortăciuni pentru care viața este un eufemism servit la pet pe culoarele parlamentului, politicienii ar trebui să poarte masca desfermecării abuzate.
Decongelați în farfuria mea, friptozați pe jumătate, mirosind rânced, politicienii lumii scapă nemâncați datorită unei meta-grețoșenii care ne vidanjează subit.
În 25 Mai întreaga populație a globului a fost angrenată într-un protest fără precedent: Marșul Mondial Anti Monsanto, o companie privată din SUA care aspiră, la propriu, la Dumnezeire. O companie privată care are pretenția să dețină unicul drept de proprietate asupra tuturor semințelor acestei lumi: vegetale, animale, umane!
Partidul Pirat participă la Marșurile Mondiale Anti Monsanto din următoarele motive:
- nu suntem de acord cu patentarea informației genetice, deziderat Monsanto.
- nu suntem de acord cu eliminarea producțiilor de semințe autohtone și înlocuirea acestora cu semințe tratate și modificate genetic de companii private, deziderat Monsanto.
- nu suntem de acord cu procedeul prin care companiile private influențează și domină viața cetățenilor lumii prin presiuni de tip lobby exercitate asupra politicienilor și guvernelor, tehnică preferată de Monsanto.
- nu suntem de acord cu modificările genetice în scopul obținerii unor profituri financiare, politice sau dictatoriale, deziderat și practică Monsanto.
- nu putem tolera ca, în timp ce unii se luptă să păstreze biodiversitatea lumii noastre cu eforturi incredibile, Monsanto să obțină de la politicieniiaceleași lumi dreptul de a o distruge, chiar dacă controlat.
- pentru că nu putem accepta ca o companie privată să pună stăpânire, prin puterea „patentelor”, pe genomul uman, așa cum conchistadorii au pus stăpânire pe continentul american, prin puterea armelor și a corupției.
- pentru că noi vrem să decriptăm adevărul, frumusețea, sufletul, misterul și să criptăm egoismul, corupția, dominația și ascunsul.